پیدا کردن کلمات کلیدی از طریق سرچ کنسول گوگل

پیدا کردن کلمات کلیدی از طریق سرچ کنسول گوگل

در این مقاله می‌خوانید

ممکن است تاکنون به استفاده از کنسول جستجوی گوگل برای پیدا کردن کلمات کلیدی فکر نکرده باشید، زیرا این ابزار اغلب در دنیای سئو برای پیدا کردن کلمات کلیدی نادیده گرفته می‌شود. با وجود همه ابزارهای جدیدی که هر ماه با پرداخت هزینه‌ای هنگفت هر آنچه را که نیاز دارید فراهم می‌کنند، طبیعی است که سایر ابزارهای اساسی را که می‌توانند در  ورود به صفحه اول گوگل به شما کمک کنند، فراموش کنید.

پیشنهاد دونات : سئو در وردپرس چیست؟

گوگل سرچ کنسول اغلب برای اندازه گیری عملکرد جستجوی ارگانیک وب سایت شما استفاده می‌شود. اما شما می‌توانید از آن برای یافتن داده‌های کلیدی با ارزش برای کمک به تحقیق کلمات کلیدی و بهینه سازی سایت نیز استفاده کنید. بنابراین سرچ کنسول گوگل به عنوان ابزاری برای یافتن کلمات کلیدی در کنار سنجش عملکرد سایت و رفع مشکلات شناخته می‌شود. در این مطلب به طور دقیق به بررسی نحوه کار با سرچ کنسول گوگل و پیدا کردن کلمات کلیدی از این طریق می‌پردازیم.

گوگل سرچ کنسول چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

ابزار Google Search Console یا GSC که قبلاً با عنوان Google Webmaster Tools شناخته می‌شد، یک ابزار سئوی رایگان است که به شما امکان می‌دهد رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوی Google ردیابی، حفظ و بهینه سازی کنید.

گوگل پرکاربردترین موتور جستجو است. به احتمال زیاد گوگل یکی از اولین جاهایی است که مشتریان شما به دنبال اطلاعات در مورد کسب و کار، محصولات یا صنعت شما هستند. بنابراین افزایش رتبه سایت و دیده شدن سایت شما اهمیت فراوانی دارد.

ابزار GSC بینش هایی را در مورد درخواست‌های جستجو، نرخ کلیک و نمایه سازی وب سایت ارائه می‌دهد. این موارد به شما اجازه می‌دهد تا:

  • عملکرد جستجوی سایت خود را دنبال کنید تا بتوانید تلاش‌های خود را در زمینه سئوی سایت خود ارزیابی کنید.
  • فرصت‌های بهینه سازی را کشف کنید تا بتوانید ترافیک ارگانیک بیشتری به دست آورید.
  • مشکلات فنی را حل کنید تا مطمئن شوید که وب سایت شما به خوبی در فهرست جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود.

البته، داده‌های کلمه کلیدی آن به شما کمک می‌کند تا عبارات مناسبی را برای هدف گذاری در استراتژی‌های سئو و بازاریابی محتوا پیدا کنید. هدف قرار دادن کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کار شما کمک می‌کند تا سایت شما در نتایج جستجوی مشتریان ایده آل‌تان ظاهر شود.

بیشتر بخوانید : سئو محتوایی چیست؟

چرا از سرچ کنسول گوگل برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

سرچ کنسول گوگل از نظر فنی یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی نیست. اما دلایل قانع کننده‌ای برای استفاده از آن به عنوان ابزار جستجوی کلمات کلیدی وجود دارد:

۱. رایگان است: این ابزار محدودیتی در استفاده ندارد و این، GSC را به یک نقطه شروع عالی برای تحقیقات سریع، آسان و سطح بالا کلیدواژه تبدیل می‌کند. بنابراین می‌توانید بدون هزینه و با ریسک کمتر به جستجوی کلمات کلیدی بپردازید.

۲. کاربر پسند است: رابط GSC بصری است و اطلاعات پشتیبانی زیادی در دسترس است. بعلاوه، می‌توانید با اکانت جیمیل خود به سادگی به آن وارد شوید.

۳. با ابزارهای دیگر ادغام می‌شود: GSC را در کنار ابزارهای دیگر قرار دهید تا سرعت کارها را افزایش داده و داده‌ها را دقیق نگه دارید. اتصال GSC و Google Analytics، تمام داده‌های وب سایت شما (یعنی نه فقط داده‌های جستجو) را در یک مکان مرکزی قرار می‌دهد.

۴. تحقیق کلمات کلیدی، یک دروازه مفید برای آشنایی با GSC است: برخی از تحقیقات کلیدی پایه شما را با داده‌ها، گزارش‌ها و ویژگی‌های GSC آشنا می‌کند. می‌توانید این موارد را در سایر بخش های فرایند سئو اعمال کنید.

نحوه یافتن کلمات کلیدی که ارزش هدف گذاری را در GSC دارند

نگاه کردن به سؤالات زیادی که باعث ایجاد ترافیک برای سایت شما می‌شود، ممکن است طاقت فرسا باشد. در اینجا سه روش برای استفاده از سرچ کنسول گوگل برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد.

روش 1: کلمات کلیدی با ارزش را پیدا کنید تا آنها را در استراتژی خود نگه دارید

با شناسایی کلمات کلیدی با تعداد بازدید و نرخ کلیک بالا شروع کنید. این عبارات جستجو ترافیک را به سایت شما هدایت می‌کنند. آنها را در استراتژی خود نگه دارید تا به نتیجه برسید.

از صفحه نمای کلی GSC، برگه «نتایج جستجو» را در سمت چپ انتخاب کنید. در اینجا تعداد کلیک‌ها و برداشت‌هایی که سایت شما از جستجوی ارگانیک در طول سه ماه گذشته دریافت کرده است را خواهید دید. با کلیک بر روی دکمه “تاریخ” می‌توانید محدوده تاریخ را متناسب با نیاز خود تغییر دهید. در این مورد، ما به دنبال یک نمای بزرگ از کلمات کلیدی با عملکرد برتر خود هستیم. بنابراین 12 ماه مفیدتر است.

در نمودار اولیه، GSC ترافیک را به پرس و جوهای خاص تقسیم می‌کند. اینها را بر اساس «کلیک‌ها» مرتب کنید تا ببینید کدام عبارات بیشترین ترافیک را به سایت شما وارد می‌کنند. این بدان معناست که محتوای مربوط به این موضوعات ترافیک ارگانیک را به سایت ما هدایت می‌کند. ما می‌توانیم از محبوبیت این موضوعات با روش‌های زیر بهره ببریم:

  • ایجاد محتوای مشابه
  • تقویت محتوای مرتبط
  • پیوند دادن به صفحات دیگر

هنگام نوشتن چندین باره در مورد یک موضوع، مراقب تشابه کلمات کلیدی باشید. در‌واقع بسیاری از سایت‌ها بر سر یک موضوع سئو در صفحات مختلف خود برای رتبه بندی کلمات کلیدی مشابه با یکدیگر رقابت می‌کنند. این رقابت تنها زمانی اتفاق می‌افتد که دو صفحه هدف جستجوی یکسانی را برآورده کنند. بنابراین هنگام برنامه ریزی برای محتوای بعدی خود، این رقابت را در نظر بگیرید.

برای مثال، اگر ناشری برای یک مقاله درباره رستوران‌های جدید در تهران ترافیک دریافت کند، می‌تواند صفحه جدیدی را ایجاد کند که بهترین رستوران‌های تهران را بدون رقابت فهرست می‌کند. این دو مقاله نیازهای متفاوتی را برآورده می‌کنند. اولی یک به‌روزرسانی واقعی است و دومی راهنمایی مفیدی را ارائه می‌دهد.

انجام دهید : بررسی بک لینک های سایت

روش 2: کلمات کلیدی با عملکرد بالا را که نیاز به کار بیشتر دارند پیدا کنید

اگر یک کلمه کلیدی دارای تاثیرات بالا اما CTR پایین باشد، نشان می‌هد که شما برای این اصطلاح رتبه بندی می‌کنید اما خیلی پایین تر از SERP هستید و موفق به جلب توجه جستجوگران نمی‌شوید.

یافتن این اصطلاحات در GSC به شما کمک می‌کند تا محتوای موجود را که نیاز به بهینه سازی دارد شناسایی کنید. اجرای چند ترفند در صفحه می‌تواند به شما کمک کند رتبه بالاتری کسب کنید تا بتوانید ترافیک بیشتری را برای سایت خود ایجاد کنید.

برای یافتن کلمات کلیدی که نیاز به کار دارند:

گزینه نتایج جستجو را در زیر برگه “Function” در صفحه نمای کلی GSC انتخاب کنید. یک بازه زمانی در بالای صفحه انتخاب کنید. در این مورد می‌توانید بازه سه ماهه را انتخاب کنید تا ببینید کلمات مورد نظر اخیراً چه عملکردی داشته اند. اگر دوره طولانی تری را انتخاب کنیم، داده‌ها ممکن است شامل محتوایی باشد که در گذشته عملکرد خوبی داشته اند اما اکنون مفید نیستند.

اکنون فهرست کلمات کلیدی را بر اساس “Impertions” به ترتیب نزولی مرتب کنید. در بالا عباراتی را می‌بینید که در SERP‌ها نشان داده شده‌اند، اما ترافیکی از آنها دریافت نمی‌کنید. برخی از آنها بسیار گسترده و رقابتی خواهند بود. اکنون می‌توانید از ترفندهای ساده مختلف برای بالا بردن محتوای ضعیف در SERP استفاده کنید.

روش 3: کلمات کلیدی برنده را پیدا کنید

کلمات کلیدی برنده، کلمات کلیدی هستند که شما را در حال حاضر در رتبه بندی 10 تا 20 جایگاه برتر گوگل قرار داده‌اند. به عبارت دیگر، این کلمات شما را در صفحه دوم نتایج جستجوی گوگل نشان می‌دهند. با کمی تلاش بیشتر، می‌توانید این رتبه‌بندی‌ها را به صفحه اول گوگل منتقل کنید.  هنگامی که می‌دانید این کلمات کدامند، می‌توانید آنها را هدف قرار دهید. در این صورت احتمالاً رتبه بالاتری خواهید داشت و ترافیک بیشتری به دست خواهید آورد.

از صفحه عملکرد search results»، روی برگه «Pages» کلیک کنید. فهرستی از صفحات را با CTR و داده‌ها مشاهده خواهید کرد. موردی را که می‌خواهید بهینه کنید انتخاب کنید تا گزارش عملکرد آن را ببینید. سپس به برگه «Questions» برگردید. تمام عبارات مرتبط با صفحه خود و تعداد نمایش‌ها و کلیک‌هایی که در SERP ایجاد کرده‌اند را خواهید دید.

به دنبال عباراتی با تاثیرگذاری بالا باشید که بتوانید از آنها به عنوان کلید واژه اصلی برای تلاش‌های سئوی داخلی خود استفاده کنید. یکی از عناصر مهم هنگام تصمیم گیری در مورد کلمات کلیدی مورد نظر، حجم جستجو یا تعداد دفعاتی است که کاربران به طور متوسط در ماه یک عبارت را جستجو می کنند.

GSC این داده‌ها را ارائه نمی‌دهد زیرا (از نظر پشتیبانی Google) از یک سرور معمولی برای ردیابی جستجوها برای اهداف SEO استفاده نمی‌کند. فقط آنها را برای تبلیغ کنندگانی که از کلمات کلیدی برای تبلیغ کسب و کار خود در تبلیغات گوگل استفاده می کنند، ردیابی می‌کند. بنابراین باید از ابزار دیگری کمک بگیرید. همچنین می‌توانید ببینید رقبای شما برای کدام کلمات کلیدی با استفاده از ابزار تحقیق ارگانیک رتبه بندی می‌کنند. برای این کار از imdb.com استفاده کنید. ابتدا داشبوردی را خواهید دید که پیش نمایش اطلاعات کلیدی مانند تعداد کلمات کلیدی، ترافیک سایت، کلمات کلیدی سازماندهی شده بر اساس هدف جستجو را نشان می‌دهد.

می‌توانید معیارهای زیادی از جمله حجم جستجو را ببینید و گزارش‌های عمیق‌تری را مشاهده کنید. اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی انتخابی شما با صفحه‌ای که می‌خواهید بهینه سازی کنید، ارتباط نزدیکی دارد. در غیر این صورت، شما در خطر ایجاد ترفندهای غیرطبیعی هستید که ارتباط محتوا را کاهش می‌دهد و به طور بالقوه به عملکرد SEO شما آسیب می‌رساند.

محتوای خود را تغییر دهید : ساختار سیلویی محتوا

نمایش ایمپرشن سرچ کنسول

 

نحوه ارزیابی نتایج تحقیق کلمات کلیدی در سرچ کنسول گوگل

هنگامی که دانستید چگونه از GSC برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید، گام بعدی اندازه گیری نتایج است. سپس می‌توانید کارهای بیشتری برای بهبود مشاهده شدن سایت خود انجام دهید و هر تاکتیکی که نتیجه نمی‌دهد را کنار بگذارید.

اولین و واضح‌ترین مکان برای بررسی نتایج، نمودار “Function” در صفحه “Overview” در GSC است. ابن نمودار کل کلیک‌های جستجوی وب شما را در سه ماه گذشته نشان می‌دهد. بنابراین می‌توانید ببینید که آیا تلاش‌های جستجوگرها و جستجوی کلمات کلیدی شما به رشد ترافیک ارگانیک تبدیل می‌شود یا خیر.

برای دسترسی به نسخه دقیق‌تر که شامل نمایش‌ها و کلیک‌ها می‌شود،  روی گزینه Full report» کلیک کنید.  بررسی کنید که آیا از زمانی که شروع به استفاده از GSC برای تحقیق کلمات کلیدی کرده‌اید، این موارد چه تغییراتی داشته اند. افزایش نشان می‌دهد تاکتیک شما کارآمد است. کاهش به این معنی است که باید استراتژی خود را دوباره مرور کنید.

با استفاده از گزینه «تاریخ» در بالای نمودار، دوره را کوتاه یا تمدید کنید. این بار، دوره زمانی ایده آل به زمانی بستگی دارد که تلاش برای بهبود عملکرد جستجو را آغاز کرده اید. با انتخاب چک باکس‌های مربوطه در بالا، داده‌های نمودار را تغییر دهید.

GSC به‌طور پیش‌فرض «کلیک‌ها» و «کل برداشت‌ها» را نشان می‌دهد، اما می‌توانید «میانگین CTR» و «میانگین موقعیت» (یعنی رتبه‌بندی متوسط) را نیز ببینید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی از طریق سرچ کنسول گوگل پرداختیم. سرچ کنسول یک ابزار سئوی رایگان است که به شما امکان می‌دهد رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل ارزیابی و بهینه سازی کنید. با این حال، می‌توانید از این ابزار رایگان برای عبارات مناسبی برای هدف گذاری در استراتژی‌های سئو و بازاریابی محتوا پیدا کنید. اگر کار با سرچ کنسول گوگل را آموزش ببینید و به کاربردهای آن مسلط شوید، می‌توانید رتبه سایت خود را تا چند برابر بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *