بررسی بک لینک های سایت چطوری است ؟

بررسی بک لینک های سایت چطوری است
بررسی بک لینک های سایت یا لینک ‌های خارجی که به سایت ما داده می ‌شوند، یک امر بدیهی در بهبود رتبه سئو است که باید همواره آنها را بررسی کرد.

در این مقاله می‌خوانید

بک لینک های سایت یا لینک ‌های خارجی که به سایت ما داده می ‌شوند، بک لینک هستند. بنابراین بررسی آن ها یک نکته حائز اهمیت است، که سئوکار باید آن را انجام دهد. برای افزایش بازدید یک سایت لینک سازی برای سئو بسیار مهم است. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا بک لینک‌ ها را باید بررسی کرد؟ تا انتهای مطالب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید.

بررسی بک لینک های سایت

بررسی لینک های خارجی شامل یک بررسی جامع از بک لینک‌ های وب سایت است که به وسیله آن تاثیر لینک روی سایت، نمایش داده می‌ شود.

بررسی بک لینک ‌ها باید به طور مرتب انجام شود، تا هیچ مشکلی برای سایت به وجود نیاید. در واقع با انجام بررسی بک لینک، سلامت سایت و اطمینان از صحت فاکتورهای رتبه گرفتن در موتور جستجو ایجاد می شود. در صورتی که سایت شما کمترین رتبه را در موتور های جستجو دریافت می‌ کند، و شما فکر می‌ کنید رتبه به درستی وارد نشدهب، یک بار دیگر به طور صحیح بررسی بک لینک‌ های سایت را انجام دهید. ممکن است علت پایین آمدن رتبه سایت بک لینک ‌ها باشند.

مقاله پیشنهادی : سئو در وردپرس چیست؟

به وسیله بررسی بک لینک عملکرد لینک سازی در مقایسه با سایر رقبا نمایش داده شده و می‌ توان آن ها را مقایسه کرد. بنابراین شما با این کار در رابطه با عملکرد لینک سازی خود اطلاعات لازم را دریافت می‌ کنید و می ‌دانید که باید چه فعالیت ‌های جدیدی را انجام دهید. به طور کلی با بررسی بک لینک ‌ها فرصت‌ های رشدی کشف نشده را پیدا می ‌کنید.

"</p

مراحل بررسی بک لینک های سایت

اکنون که با اهمیت بررسی بک لینک آشنا شدید، وقت آن است که با نحوه بررسی بک لینک‌ های سایت آشنا شوید. صاحبان سایت برای بررسی برای بررسی بک لینک باید ۵ مرحله را سپری کنند. این کار برای سئوکار راحت است، اما نیازمند دقت و دانش نسبی است. مراحل ذکر شده را با دقت بررسی کنید و نکته‌ ها را به خاطر داشته باشید. شما توسط این مراحل استراتژی لینک سازی را به درستی انجام داده و تا میزان زیادی سئو سایت خود را بهبود می دهید:

 

۱_ انتخاب سایت مورد بررسی

شما باید علاوه بر بررسی بک لینک ‌های سایت خود، باید بک لینک‌ های سایر سایت‌ ها نیز را بررسی کنید. توصیه می‌ شود بک لینک‌ های دو مورد از سایت هایی که خدمات یا محصولات مشابه شما را ارائه می‌ دهند و سایتی که با کلمه ی  کلیدی مشابه شما رتبه کسب کرده است را مورد بررسی قرار دهید.

۲_ انتخاب ابزار بررسی بک لینک ها

برای بررسی بک لینک ‌ها می ‌توان به طور دستی این کار را انجام داد. اما بسیار زمان بر بوده و به طور دقیق انجام نمی شود. پس انتخاب ابزار بک لینک بهترین کار است. ابزارهای زیادی برای بررسی بک لینک در وب وجود دارد که ما در میان آن ها ابزار SEMrush را انتخاب می ‌کنیم، زیرا بسیار ساده و نیاز به دانش زیادی ندارد.

۳_ بررسی کلی و سریع انجام دهید.

باید سریعا بعد از انتخاب ابزار بررسی، اقدام به بررسی بک لینک ‌های سایت کرد. برای دیدن نتایج باید در قسمت سرچ دامنه، سایت مد نظر را وارد کنید. برای دستیابی به سریع ‌ترین ایده در رابطه با عملکرد سایت خود، در این بخش چند داده گوناگون به شما ارائه می ‌گردد.

 

Total Number of Backlinks

در قسمت Total Number of Backlinks می ‌توانید تمام لینک‌ های داده شده به سایت مد نظر خود را مشاهده کنید. اگر شما در سایت a یک مقاله نوشته و در سایت b به آن یک هایپر لینک بدهید، یک بک لینک به سایت b داده ‌اید. اگر اعداد جلوی این متراژ بسیار پایین باشد، حاکی از آن است که علت رتبه نگرفتن سایت شما همین بوده و باید تعداد بک لینک‌ های خود را افزایش دهید.

 

 تعداد لینک‌ های داده شده به سایت شما در  بخش Referring Domains مشخص می‌ شود. در واقع اگر سایت a تعداد ۱۰ لینک به سایت b دهد. تنها یک مورد به متراژ افزوده می‌ شود زیرا تمام لینک ‌ها از یک دامنه هستند. دامنه های موجود در این متراژ باید دارای Domain Authority بالایی باشند، تا سایت شما رتبه مناسبی به دست بیاورد. 

صفحاتی که بیشتری بک لینک را دریافت کرده اند، در Top Linked Page نمایش داده می ‌شود. بنابراین به ما می ‌گوید که باید از محتواهای موجود در آن صفحه تولید کرد.

پس از اجرای این مرحله بر روی سایت خود باید روی سایت سایر حریفان نیز اجرا کنید، تا بدانید چرا آن ها رتبه بهتری دریافت کرده‌ و اشکال کار خود را بیابید.

۴_ بررسی جزئیات

پس از طی مراحل بالا باید جزئیات بررسی بک لینک را هدف قرار داد. در این مرحله باید به جزئیات ابزارها وارد شد. متون لینک و انکر تکستت‌ ها را بررسی کرد. شما با این فعالیت می ‌توانید لینک‌ های اسپمی که به سایت شما آسیب وارد می ‌کنند را شناسایی کنید. برای بررسی صحیح بودن باید به سایت مد نظر که به سایت شما لینک داده، وارد شده و محتوای آن را با محتوای صفحه خود مورد مقایسه قرار دهید. اگر محتوا به صفحه شما ارتباط داشت اسپمی نیست. اما اگر محتوای آن ها به سایت شما ربطی نداشت و الفاظ بد در آن به کار رفته اسپمی بوده و لینک آن سایت ‌ها باید Disavow شود یا به طور کامل سایت را حذف کنید.

۵_  بررسی لینک‌ های رقبا

هنگامی که لینک‌ های خود را به طور کامل بررسی کردید، نوبت بررسی بک لینک‌ های رقبا است. به طور مثال باید دامنه‌ هایی که به سایت رقبا لینک دادن را شناسایی کنید. احتمال دارد همان دامنه ‌ها موجب پیشی گرفتن رقبا از شما شده باشند. با این کار می توانید تمرکز بیشتری روی دامنه‌ ها داشته و آن ها را متمایل کنید که به سایت شما نیز بک لینک بدهند.

بررسی رقبا تنها برای شناخت دامنه‌ ها نیست بلکه شما از این طریق اطلاعات زیادی درباره استراتژی لینک سازی رقبای خود کسب می ‌کنید.

سایر ابزار های بررسی بک لینک

همان طور که در مطالب قبلی گفته شد، بررسی بک لینک سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع در جلسات آموزش سئو به این موضوع بسیار تاکید شده است. در ادامه چند مورد از بهترین ابزار های بررسی بک لینک سایت ذکر شده‌ اند:

ابزار Ahrefs

بررسی بک لینک با Ahrefs

مشاهده سایت : Ahrefs

شما به وسیله این ابزار ترافیک ارگانیک خود را افزایش می ‌دهید و علاوه بر نظارت بر موقعیت خود، بررسی بک لینک سایر سایت‌ های رقبا نیز انجام می ‌دهید. لازم به ذکر است که ربات‌ های این ابزار در طول شبانه روز ۴ میلیارد وب پیج را بررسی می ‌کنند.

ابزار Majestic SEO

این ابزار در میان صاحبان سایت از نظر نظارت بررسی لینک‌ های مشتریان یا سایت و ساماندهی بسیار مشهور است. این ابزار علاوه بر تجزیه و تحلیل بک لینک سایت شما نمودارهای زمانی برای دامنه‌ های ارجاعی و لینک‌ های خارجی ارائه می‌ دهد.

مشاهده سایت : Majestic SEO

این مقاله ادامه دارد…

نتیجه گیری

برای کسب رتبه در موتور های جستجو، بررسی بک لینک از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین صاحبان سایت باید برای این کار باید ابزار مناسب انتخاب کنند و با بررسی بک لینک سایت خود و سایت سایر رقبا رتبه خود را بالا ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *