سئو محتوایی چیست؟ راهنمای ساخت محتوا کاربر و گوگل پسند

سئو محتوایی چیست؟ راهنمای ساخت محتوا کاربر و گوگل پسند

در این مقاله می‌خوانید

سئو محتوایی بخش اصلی استراتژی سئو سایت است که تاثیر زیادی بر موفقیت سایت در نتایج جستجو می گذارد. در حقیقت بدون محتوا، سایت در موتورهای جستجو رتبه نمی گیرد. پس نوشتن و ساختار محتوای باکیفیت مهم ترین اقدام برای سئو است. 

اگر می خواهید باید بگیرید چه محتوایی را منتشر کنید تا رتبه عالی دریافت کنید، بهتر است با روند محتوا نویسی آشنا شوید.

سئو محتوایی چیست؟

سئو محتوا به صفحات وب سایت کمک می کند تا در موتورهای جستجو رتبه بالایی داشته باشد. این بخش سئو از نوشتن آغاز می شود و ساختاردهی محتوای سایت را به عهده دارد. سه عنصر اصلی وجود دارد که باید آن ها را برای نوشتن محتوا در نظر بگیرید و موجب کسب رتبه بهتر می شود: تحقیق کلمات کلیدی، سازماندهی ساختار و رعایت کپی رایت.

دلیل اهمیت سئو محتوا این است که موتورهای جستجو سایت و صفحات آن را فرامی خوانند، پس کلمات استفاده شده تعیین می کند که آیا سایت در نتایج، رتبه بندی می شود یا خیر. در کنار محتوا، طراحی وب سایت نیز بسیار اهمیت دارد و باید رابط کاربری عالی داشته باشد. همچنین تمام موارد فنی که روی رتبه سایت در گوگل تاثیرگذار است به خوبی پوشش داده شود. اما بدون محتوای باکیفیت، عملا سایت هیچ شانس در موتورهای جستجو ندارد.

سئو محتوایی چیست؟

مقاله پیشنهادی: چگونه با تدوین استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

مراحل نوشتن محتوای سئو شده 

برای این که سئو محتوایی وب سایت به تایید برسد و نسبت به انتشار آن مطمئن شوید، لازم است مراحل زیر را طی کنید: 

  • تحقیق کلمات کلیدی 

تحقیق کلمات کلیدی نقطه شروع نوشتن محتوا است. لیست کلمات کلیدی شامل کلماتی است که قصد دارید برای آن ها رتبه بندی انجام دهید. زیرا اگر می خواهید افزایش ترافیک را تجربه کنید، باید بدانید مخاطبین شما به دنبال چه چیزی هستند. تحقیق کلمات کلیدی باعث می شود به سراغ عباراتی بروید که استفاده از آن برای رتبه بندی سایت مفید باشد. 

تحقیق کلیدواژه سه مرحله دارد: 

  1. مشخص کردن هدف کسب و کار 
  2. تهیه لیست از تمام کلمات کلیدی
  3. ایجاد صفحه برای هر کدام از کلمات کلیدی

 اگر جستجوی کلمات کلیدی را به درستی انجام دهید، باید دید واضحی از عباراتی که مخاطبین استفاده می کنند داشته باشید. عباراتی را انتخاب کنید که تصمیم دارید صفحات سایت با سرچ آن ها نمایش داده شود. 

دلیل اهمیت کلمات کلیدی برای سئو محتوایی 

تحقیق صحیح کلمات کلیدی مشخص می کند مخاطبین شما از کدام عبارات جستجو استفاده می کنند. اگر کمی دقت کنید، متوجه می شوید مخاطبین هنگام صحبت در مورد محصولات از کلمات یا عبارات خاص که دائما تکرار می شود، استفاده می کنند. نوشتن و بهینه سازی محتوای سئو شده حول محور این دسته از کلمات، اطمینان می دهد مخاطبین خود را هدف قرار داده اید. بدین شکل تلاش شما برای بهینه سازی وب سایت به نتیجه می رسد. 

تحقیق کلمات کلیدی

مقاله پیشنهادی: محتوای زرد چیست؟و چه ویژگی هایی دارد؟

اصطلاحات قابل استفاده در تحقیق کلمات کلیدی 

کلمات کلیدی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • کلمات کلیدی 

اگرچه استفاده از کلمه کلیدی درست است، اما لازم نیست تنها یک کلمه کلیدی حضور اشته باشد. می توان با گنجاندن چند کلمه کلیدی عبارت پربازدید بسازید. 

  • عبارت کلیدی 

استفاده از عبارات کلیدی طولانی، کار را ساده تر می کند و روند رتبه گیری ساده تر می شود. کلمات کلیدی طولانی تر به عنوان کلمات کلیدی دم بلند شناخته می شوند.

چند کلمه کلیدی نیاز است؟ هنگام تحقیق در مورد کلمات کلیدی، ممکن است با موارد زیادی مواجه شوید. ممکن است بیش از 1000 کلمه کلیدی پیدا کنید. حتی اگر کسب و کار شما کوچک است، احتمالا چند صد کلمه کلیدی را تجربه خواهید کرد. اما نیاز نیست فورا برای تمام آن ها صفحات ایجاد کنید. یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس کمک می کند به تدریج محتوا بسازید. البته در نظر بگیرید که می خواهید سریعا برای چه کلمات کلیدی رتبه بگیرید و اولویت بندی برای ساخت محتوا از کلمات را لحاظ کنید.

مشخص کردن اهداف جستجو 

هنگام تحقیق در مورد کلمات کلیدی، تفکر به هدف جستجوی کاربران نیز بسیار موثر است. آیا آنان به فکر کسب اطلاعات هستند یا تصمیم به خرید دارند؟ هدف آن ها از وارد کردن کلمه کلیدی به عنوان عبارت جستجو چیست؟ در برخی موارد مشخص کردن هدف بسیار ساده است، همیشه اینطور نیست! 

چند نوع هدف برای جستجو عبارت یا کلمه کلیدی وجود دارد: 

  • هدف بازدید: کسانی که تصمیم دارند از یک سایت خاص دیدن کنید، اما به جای وارد کردن آدرس سایت، عبارت را در موتور جستجو می نویسند.
  • هدف اطلاعاتی: کسانی که می خواند پاسخ یک سوال خاص را دریافت کنند و به دنبال کسب اطلاعات در مورد موضوع خاص هستند.
  • هدف تجاری: کسانی که تصمیم به خرید دارند و قبل از آن در حال تحقیق و بررسی هستند.
  • هدف خرید: افرادی که پس از انجام تحقیقات، تصمیم خود را برای خرید گرفته اند.

موتورهای جستجو روز به روز در حال به روزرسانی هستند و تلاش آن ها برای رفع نیازهای کاربران ستودنی است. پس، اگر 95 درصد افراد حاضر در موتورهای جستجو قصدشان دریافت اطلاعات است، اما شما در حال بهینه سازی برای فروش هستید، ممکن است در نتایج رتبه بندی کمتر ظاهر شوید.

تطبیق استراتژی کلمات کلیدی و اهداف 

استراتژی کلمه کلیدی نباید ثابت بماند. زیرا کسب و کار شما در حال تغییر و تکامل است. اگر اینطور پیش نمی روید، در اشتباه هستید. 

از تغییرات کسب و کارتان مطلع باشید و استراتژی کلمات کلیدی را همزمان با آن تطبیق دهید. برای مثال، فروشگاه آنلاین به تازگی محصولات جدید ارائه داده است، پس لیست کلمات کلیدی را با توجه به محصولات جدید گسترش دهید. اگر دوست دارید در بازار جدید قدم بگذارید، بسیار مهم است که کلمات کلیدی در این بازار مورد هدف قرار گیرد.

ساختار سایت 

دومین مبحث مهم سئو محتوایی، ساختار سایت است. در کنار ارائه محتوای باکیفیت باید ساختار سایت ایده آل به نظر رسد. دلیل اهمیت داشتن ساختار این است که روی رتبه بندی تاثیر می گذارد و یک ساختار خوب کمک می کند سایت از سوی گوگل بهتر درک شود. ساختار سایت تعیین می کند که آیا یک موتور جستجو متوجه می شود که سایت در مورد چیست و چگونه محتواهای مرتبط به راحتی پیدا شوند. همچنین تنها با کمک ساختار سایت می توانید محتواهای مشابه را فهرست بندی کنید. 

حال یک ساختار ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟ سایت باید همانند یک هرم بنظر رسد. در بالاترین بخش صفحه اصلی قرار دارد. از صفحه اصلی به دیگر صفحات پیوند ایجاد می شود. در واقع، استراتژی سئو محتوایی مفید همان ارتباط کلمات کلیدی و ساختار سایت است. در واقع صفحات شامل عبارت جستجو رایج باید در هرم ساختار قرار گیرد و صفحاتی که برای کلمات کلیدی بلند بهینه شدند، قسمت پایین ساختار را تشکیل می دهند. 

ساختار سایت 

مقاله پیشنهادی: بررسی بک لینک های سایت چطوری است ؟

کپی رایتینگ برای سئو محتوا 

و آخرین جنبه استراتژی سئوی محتوا موفق، کپی رایتینگ است. دو نکته بسیار مهم که باید به خاطر بسپارید این است که مقالات برای خواندن جذابیت داشته باشد و باعث شود مخاطبین برای ماندن در سایت تمایل پیدا کنند. البته جذاب کردن محتوای سئو شده برای گوگل را نیز فراموش نکنید. اما بهینه سازی را آنقدر جدی پیش نبرید که خوانایی محتوا نابود شود. بهترین کار این است که متن را برای جستجو بهینه سازی کنید، بدون این که بر اصالت ایده یا خوانایی متن تاثیر منفی بگذارد.

اولین نیاز برای رعایت کپی رایتینگ این است که کیفیت محتوا را حفظ کنید و مقاله ای جدید و تازه ارائه دهید. مقالات باید با مقالات دیگر در فضای اینترنت متفاوت باشد و همان محتوایی ارائه دهد که دیگران به دنبال آن هستند. 

محتوای سئو شده صرفا به معنای خلق محتوای جدید نیست. می تواند بر گرفته از نظر شما در مورد موضوع خاص باشد. زیرا زاویه شخصی شما را نسبت به داستان نشان می دهد و همین ویژگی محتوای شما را خاص و منحصر به فرد جلوه می دهد. 

کپی رایتینگ برای سئو محتوا 

کپی رایتینگ نیازمند محتوای سئو شده قابل خوانا 

یکی از نیازهای اساسی برای نوشتن محتوای باکیفیت، نوشتن محتوایی است که خواندن آن آسان باشد. خوانایی هم برای مخاطبین و هم برای گوگل بسیار مهم است. نه تنها مخاطبین از محتوا قابل خوانا استقبال می کنند، بلکه گوگل نیز همین کار را انجام می دهد. 

اگر متن به خوبی ساختار یافته و واضح نوشته شده باشد، خوانندگان نیز پیام را به خوبی درک می کنند. گوگل نیز همینطور. اگر پیام برای گوگل واضح باشد، بی تردید مقاله در موتورهای جستجو رتبه خوبی دریافت می کند.

نتیجه گیری 

محتوا سئویی بخش عظیمی از سئو را دربرمی گیرد. زیرا شامل جنبه های مختلف همچون نوشتن و ساختار محتوای سایت است. محتوا برای هر سایتی ضروری است و اگر به درستی ارائه نشود، هیچ کس تمایلی به خواندن آن ندارد. گوگل نیز همانند بازدیدکنندگان از متن سایت استقبال نمی کند و الگوریتم های گوگل، رتبه را براساس محتوای منتشر شده تعیین می کنند. 

برای نوشتن محتوای SEO شده عالی و بدون حریف، باید روی کلمات کلیدی تمرکز کنید، ساختار سایت را طوری تنظیم کنید که برای گوگل قابل درک باشد. اگرچه انجام این کارها زمان بر است، اما در دراز مدت نتیجه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *