اصطلاحات رایج یوتیوب را بدانید + مبتدی تا پیشرفته

اصطلاحات رایج یوتیوب را بدانید + مبتدی تا پیشرفته

در این مقاله می‌خوانید

یوتیوب یکی از موتورهای جستجوگر پرقدرت و پلت فرم پرطرفدار رسانه اجتماعی است. فرمت های ویدیویی این برنامه محبوبیت زیادی دارد و اصلا عجیب نیست که بازاریابان استراتژی you Tube را اولویت قرار دهند. اصطلاحات رایج یوتیوب شامل کلمات پرکاربردی است که احتمالا هنگام کار کردن در این برنامه با آن ها برخورد می کنید. برای مثال، اصطلاحاتی مانند سابسکرایب، ولاگ، شورت و … ممکن است برای برخی از کاربران ناآشنا باشد.

آشنایی با این اصطلاحات یوتیوب، استفاده از برنامه را راحت تر می کند و موجب می شود بهترین استفاده را از آن ببرید. فرقی نمی کند مبتدی هستید یا پیشرفته، دانستن معانی دقیق اصطلاحات به بهره مندی از قابلیت های یوتیوب کمک خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی: آموزش کار با یوتیوب

تمام اصطلاحات یوتیوب

اولین اصطلاحی که برای استفاده از این برنامه با آن روبرو می شوید، عبارت یوتیوب یا You Tube است. این برنامه یک پلتفرم منحصر به فرد برای اشتراک گذاری ویدیو در فضای اینترنت است. نام آن از دو بخش یو و تیوب تشکیل شده است. بخش اول برگرفته از محتوایی است که توسط شما تولید و در بخش دوم، یک واژه قدیمی که برای تلویزیون استفاده می شد مشاهده می شود. پس یوتیوب، برنامه ای است که محتواهای تولید شده توسط کاربرانش را به نمایش می گذارد.

اصطلاحات رایج یوتیوب

حال نوبت آن رسیده که به معنای اصطلاحات پرکاربرد یوتیوب بپردازیم:

1.کاربر یا یوزر یوتیوب

کاربر یا user از اولین اصطلاحات رایج یوتیوب است که به افرادی فعال در این برنامه اشاره می کند. کاربران اهداف مختلفی برای حضور در این پلتفرم دارند: برخی افراد، تنها دلیل حضورشان در این برنامه تماشای ویدیوهاست و برخی دیگر، محتواهای ویدیویی خود را به اشتراک می گذارند. عده ای از این فرصت استفاده می کنند و برای ارائه خدمات یا تبلیغ محصولات از آن بهره می برند. در ادامه با دیگر اصطلاحاتی که برای کاربران یوتیوب بیان می شود را معرفی می کنیم.

2.ویوور یا بازدیدکننده

بازدیدکننده یا ویور که واژه انگلیسی آن به شکل viewer نوشته می شود، شامل افراد تماشاگر ویدیوهای یوتیوب می شود. این دسته از مخاطبین اصلی ترین کاربران یوتیوب هستند که دیگران را به تولید محتواهای باکیفیت و کاربرپسند ترغیب می کنند. بازدیدکنندگان شامل دو دسته هستند: دسته اول با ساخت اکانت گوگل وارد این برنامه می شوند و از قابلیت های برنامه استفاده می کنند. دسته دوم، کسانی هستند که بدون ساخت اکانت به صورت ناشناس ویدیوها را تماشا می کنند. دسته دوم توانایی انجام برخی کارها مانند ذخیره ویدیوها، ثبت نظر و … را ندارند.

3.یوتیوبر یا تولیدکننده محتوا

یوتیوبر به کاربرانی که محتوا تولید می کنند گفته می شود. این دسته از افراد علاقه خاصی به ساخت ویدیوها دارند و در دسته های مختلف و گسترده ای همچون بازی، سرگرمی، آموزشی، موسیقی و … فعالیت می کنند. برخی از آن ها ممکن است زیر نظر گروه یا برند خاص باشند و به تولید محتوا بپردازند.

جالب است بدانید، کاربرانی هستند که به عنوان یوتیوبر به درآمدهای چند میلیون دلاری رسیده اند و شهرت جهانی دارند. در حالی که تولید محتوا در این برنامه صرفا برایشان سرگرم کننده است.

مقاله پیشنهادی: کسب درآمد از یوتیوب چگونه است ؟

 1. تبلیغ کننده

تبلیغ کننده یا Advertiser برند یا شرکتی است که برای شناساندن محصولات و خدمات خود به بازدیدکنندگان از پلتفرم یوتیوب کمک می گیرد. این دسته از کاربران با پرداخت هزینه تبلیغات خود را آماده سازی می کنند و به دو حالت مختلف تبلیغات قابل رد کردن و تبلیغات غیرقابل رد کردن به نمایش می گذارند. یوتیوب نیز درآمد اصلی خود را از راه تبلیغات بدست می آورد و تبلیغات را در ابتدا، میان و انتهای ویدیوها قرار می دهد.

 1. کانال یوتیوب

کانال یا You Tube Channel یکی از اصطلاحات رایج یوتیوب است که یوتیوبرها به کمک آن ویدیوهای خود را آپلود و به اشترک می گذارند. این بخش همانند پایگاه مرکزی عمل می کند و موجب تعامل بیشتر شده است.

کانال های یوتیوب با آدرس و شناسه خاص شناسایی می شوند که شامل المان های مختلف همچون متن، تصاویر، بنر، توضیحات، عکس پروفایل و … هستند. کسانی که تصمیم دارند یوتیوبر شوند یا توسعه کسب و کارشان مهم ترین هدفشان است، بد نیست یک کانال یوتیوب بسازند.

 1. هندل کانال

هندل یکی از اصطلاحات یوتیوب در حوزه کانال است که به صورت اختصاصی برای کانال تعریف می شود. این شناسه با علامت @ شروع شده و با نام کانال کاملا متفاوت است. این اصطلاح برای اشتراک گذاری آن میان کاربران ساخته شده است و به راحتی در ذهن آن ها ماندگار می ماند. به همین خاطر، به صورت ساده و کوتاه انتخاب می شود.

 1. سابسکرایب و سابسکرایبر

سابسکرایب یکی از رایج ترین اصطلاحات یوتیوبی است که برای دنبال کردن کانال توسط کاربران یا بازدیدکنندگان استفاده می شود. این واژه را پایین صفحه کانال ها یا ویدیوها مشاهده می کنید. در صورت فشردن دکمه subscribe توسط کاربر، کاربر به سابسکرایبر تبدیل می شود. کاربران با عضویت در کانال، هر زمان که ویدیوی جدید در کانال قرار گیرد، اعلان یا همان نوتیفیکیشن دریافت می کنند.

این قابلیت برای یوتیوبرها بسیار مهم است و به کمک آن دنبال کنندگان خود را حفظ می کنند. همچنین امکان تنظیمات دلخواه برای سابسکرایبرها وجود دارد. برای درک بهتر این دو اصطلاح می توان به معادل آن ها در دیگر شبکه های اجتماعی یعنی فالو و فالوور اشاره کرد. در واقع سابسکرایبرها همان دنبال کنندگان اصلی کانال هستند که هنگام ورود به یوتیوب با ویدیوهای کانال های سابسکرایب شده روبرو می شوند و نمایش این ویدیوها برای دنبال کنندگان اولویت قرار دارد.

سابسکرایب و سابسکرایبر از اصطلاحات رایج یوتیوب

✅کانال یوتیوب پیشنهادیDonatmarketing

 1. ممبر و ممبرشیپ

ممبر در اصطلاحات رایج یوتیوب به چه معناست؟ برخی از یوتیوبرها در کنار ارائه محتوای عمومی تصمیم به تولید محتوا و خدمات خاص برای دنبال کنندگان خود می گیرند. ممبر شیپ کانال همان اشتراک کانال است که به دسترسی محتوا و قابلیت های خاص یک کانال اشاره دارد. به کمک این قابلیت یوتیوبرها به کسب در آمد می رسند بدون این که به تبلیغات نیاز باشد.

کاربران دارای ممبرشیپ یک کانال، مشترک یا ممبر نیز می گویند. ممبرهای این کانال از امکاناتی همچون اموجی ها، محتواهای اختصاصی، چت زنده با یوتیوبرها و دانلود ویدیوها برخوردار می شوند. البته برای بهره مندی از این عضویت، ابتدا باید جز سابسکرایبر کانال باشند.

 1. وریفای یوتیوب

وریفای یا verify  به شناسایی مالک کانال کمک می کند. داشتن این ویژگی، باعث می شود در کنار نام کانال تیک آبی ایجاد شود. این تیک آبی نشان دهنده این است که کاربران یک برند، هنرمند یا شخصیت معروفی را دنبال می کنند. برای دریافت تیک آبی، یوتیوبر باید تعامل بالایی داشته باشد و دائما در فضای مجازی فعالیت کنند. با داشتن این ویژگی ها، یوتیوبر درخواست خود را به یوتیوب ارائه می دهد.

 1. استرایک یوتیوب

استرایک یوتیوب چیست؟ این سوال بسیار مطرح می شود که کاربران به محض پای گذاشتن خلاف قوانین یوتیوب آن را دریافت می کنند. اگر این اخطارها در یک بازه زمانی بیش از حد ارسال شود، احتمال حذف کانال یا اکانت وجود دارد.

 1. مانیتایز کانال

مانیتایز یا monetize یکی دیگر از اصطلاحات رایج یوتیوب است که به فرآیندهای کسب در آمد از راه ویدیوهای یوتیوب اشاره دارد. روش های مختلفی شامل این اصطلاح می شوند که می توان به مهم ترین آن ها اشاره کرد:

 • استفاده از ممبرشیپ کانال و اجازه استفاده از خدمات ویژه به مخاطبین
 • همکاری با برندها و دیگر کسب و کارها
 • عضویت در برنامه مشارکت یا یوتیوب با هدف نمایش تبلیغات در ویدیوهای کانال
 • امکان سوپر چت و سوپراستیکر به مخاطبین
 1. کپی رایت کلیم

کپی رایت کلیم یا copyright Claim به صاحبان آثار اختصاص دارد که به کمک آن حق انتشار را به عهده می گیرند و یوتیوب را از عدم استفاده از آثار آن ها مطلع می سازند. از این اصطلاح برای موارد زیر استفاده می شود:

 • ارائه یک شناسه محتوا برای محتوای قابل انتشار جهت شناسایی استفاده های غیر مجاز آن در یوتیوب، برای مثال، مسدودسازی ارائه محتوا در برخی کشورها
 • درخواست حذف محتوای دارای حق انتشار زمانی که توسط سیستم یوتیوب شناسایی نشود.
 1. بازدید یا همان ویو

بازدید یا view با هدف شمارش تعداد دفعات دیده شده یک ویدیو ارائه می شود. این شمارش زمانی که کاربر بیشتر از 30 ثانیه ویدیو را تماشا کند، فعال می شود که در پایین آن قابل نمایش است. با کمک این معیار می توان به میزان محبوبیت کانال ها و محتوای یک یوتیوبر پی برد.

 1. لایک و دیسلایک ویدیو

لایک یا like که قطعا با آن آشنا هستید عملکردی است که نشان می دهد کاربر از دیدن ویویو خوشش آمده است و رضایت خود را با این قابلیت نشان می دهد. لایک کردن در یوتیوب با رنگی کردن آیکون شست دست در پایین صفحه نمایش ویدیو بیان می شود.

دیسلایک یا dislike نیز عملکردی است که کاربران به کمک آن عدم رضایت خود را از تماشای ویدیو بیان می کنند. این اصطلاح همانند لایک دارای آیکون به شکل یک شست برعکس است که در کنار آیکون لایک قرار دارد.

 1. کامنت

کامنت یا comment نظراتی است که بازدیدکنندگان ویدیو زیر محتوا ثبت می کنند. این نظرات در قالب سوال یا انتقاد به محتواگذار ارسال می شود و محتواگذار یا ادمین کانال می توانند کامنت ها را پاسخ دهند. بدین شکل، تعامل خوبی بین بازدیدکنندگان و یوتیوبرها برقرار می شود.

 1. اشتراک گذاری یا share

از دیگر اصطلاحات رایج یوتیوب می توان به شیر اشاره کرد. اشتراک گذاری برای ویدیوها یا پلی لیست های یوتیوب امکان پذیر است. برای بهره مندی از این قابلیت باید از آیکون کنار لایک و دیسلایک استفاده کنید. با کلیک روی آن گزینه های مختلف برای ارسال ویدیو به دیگر شبکه های اجتماعی مشاهده می شود.

 1. دیسکریپشن یوتیوب

دیسکریپشن یا کپشن یوتیوب کجاست؟ این بخش در پایین تاتیل ویدیوها یوتیوب قرار دارد. داخل این بخش، لینک ها و اطلاعات تکمیلی در مورد محتوای ویدیو قرار دارد. از این ابزار برای بهبود سئوی ویدیو استفاده می کنند و موجب درک بهتر محتوای ویدیویی توسط کاربران می شود.

در صورتی که اطلاعات با دقت نوشته شود، الگوریتم های یوتیوب راحت تر می توانند ویدیو را در اختیار مخاطبین قرار دهند. بدین شکل، تعداد بازدیدکنندگان افزایش می یابد و فرصتی برای تبدیل شدن به یوتیوبر محبوب فراهم می شود.

 1. هایلایت کامنت

نظر برجسته شده در یوتیوب یعنی چه؟ از این قابلیت برای نشان کردن کامنت های زیر ویدیو استفاده می کنند. تنها کسی که کامنت ها را هایلایت می کند با این ویژگی روبرو و پیام مربوطه میان هزاران پیام دیگر با برچسب خاص به نمایش داده می شود.

کسانی که دائما در یوتیوب هستند، استفاده از ابزار هایلایت بسیار کاربردی است. با انجام این کار، پاسخ دهی به کامنت ها ساده تر می شود و دیگر نیازی نیست میان هزاران پیام به دنبال کامنت مورد نظر باشید.

کلام آخر

آشنایی با اصطلاحات رایج یوتیوب، تجربه بهتر و حرفه ای تر از این برنامه را پیش رو خواهید داشت. اگرچه اصطلاحات این برنامه محبوب به این موارد ختم نمی شود، اما باز هم دستیابی به این آگاهی شما را برای تبدیل شدن به یک کاربر فعال آماده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *