ui و ux چیست ؟

 ui و ux مخفف چیست

در این مقاله می‌خوانید

مقدمه: امروزه طراحی سایت و اپلیکیشن بازار داغی دارد، محصولات دیجیتال هر روزه طرفداران زیادی به خود جذب کرده و به طور دائمی شمار مصرف کنندگان این محصولات افزایش می‌یابد. در پی افزایش تقاضا برای کالای دیجیتال مفاهیم تازه‌ای مثل رابط کاربری ui و تجربه کاربری ux حضور پیدا کرده اند که برای اکثر افراد نا آشنا هستند. شاید این نکته برایتان جالب باشد که بدانید چیزی که سبب ارتباط شما با سایت یا اپلیکیشن می ‌شود با احساس به وجود آمده در شما هم متفاوت و هم مرتبط است. پیچیده است، اما واقعیت همین موضوع می‌ باشد. هدف اصلی این مقاله پاسخ به پرسشui  وux  چیست؟ است؛ تا انتهای مطالب همراه ما بمانید.

ux مخفف User Experience چیست؟

ux مخفف User Experience چیست؟

تجربه کاربری یا ux مجموعه‌ای از حالت، احساسات و رفتار کاربر درباره استفاده از محصول یا سیستم خاص است. ux شامل جنبه‌ های با ارزش، اثر متقابل کامپیوتر، انسان، محصول، جنبه‌ های معنی‌ دار، موثر، علمی و تجربی است، که مشمول درک افراد از جنبه‌ های گوناگون سیستم مانند سادگی در استفاده کاربر و بهره‌ وری است.

به طور کلی ux  مشمول تمام پاسخ‌ های فیزیکی و روانی، اعتقادات، رفتار ها، عواطف، مزیت‌ ها و اجراهای قبل از زمان استفاده، هنگام استفاده و بعد از آن می ‌شود. طراح سایت موظف است چیزی بیش از طراحی محیطی برای وب سایت شما ایجاد کند. در واقع طراح باید با در نظر گرفتن هیجان و احساسات کاربر سایت را طوری طراحی کرده تا ارتباط احساسی برقرار کند. یکی از اصلی ‌ترین اعضای تیم شما طراح وب سایت است، که اگر وظیفه خود را به درستی انجام دهد در کسب و کار شما نتایج مثبت در پی خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی : بررسی بک لینک های سایت چطوری است ؟


شاید این نکته برایتان جالب باشد که بدانید، خالق فیسبوک برای نظارت دائمی بر طراحان، میز آن ها را نزدیک میز خود قرار داده و همچنین دیدگاه و خط مشی ‌های خود را به طور دائمی به آن ها انتقال می ‌داد. با این کار طراح از فعالیت سایت درک بهتری داشته و طراحی‌ های مفهومی ارائه می داد.

ui مخفف user interface چیست؟

ui مخفف user interface چیست؟

در صنعت طراحی رابط کاربری (ui) اثر متقابل ماشین و انسان است. هدف رابط کاربری ui اجازه جهت عملکرد تاثیرگذار و کنترل ماشین به وسیله انسان است. با توجه به اینکه ماشین یک سری اطلاعات را بر می ‌گرداند به تصمیم گیری‌ های مخاطبان کمک می ‌کند. طراحان ui برخلاف طراحان ux که روی حس کلی کار تمرکز دارند، بر نحوه ارائه محصول فعالیت می ‌کنند. افراد طراح، صفحه ای طراحی کرده که کاربر به وسیله آن در ارتباط بوده و به سمت ui پیش می برد. به طور مثال امکان دارد طراح یو آی اسلایدری در صفحه تعبیه کرده یا یک دکمه جهت انجام فرایند خرید در قسمتی از صفحه ایجاد کند. همچنین طراح یو آی موظف است یک استایل منسجم بسازد تا در طراحی ثبات و یکپارچگی دیده شود.

تفاوت ui و ux

این دو کلمه مخفف واژه‌ هایی هستند که به طور معمول به وسیله افراد مبتدی به اشتباه استفاده می شوند. این دو کلمه معنا های کاملاً مختلفی دارند که به طور معمول به وسیله کسانی که با معنای آن ها آشنایی ندارند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در حالی که تفاوت آن ‌ها بسیار آشکار است.

هر چیزی که در صفحه نمایش وجود داشته باشد در صنعت نرم‌ افزار به آن ui گفته می ‌شود، که مشمول جدول، تصویر، رنگ، متن، دیاگرام، ماژول، ویدیو و مکان آن ها است. ux بسیار وسیع‌ تر از ui بوده و به تجربه و احساس کاربر هنگامی که از محصول به کار می‌ برد گفته می ‌شود. به طور مثال هنگامی که شما یک محصول را از سایت مد نظر سفارش داده و سریعاً تحویل می ‌گیرید به معنای ux است. در واقع کل یک محصول ux بوده و هر قسمت جداگانه از آن ui است. به طور کلی به سیستمی که انسان به وسیله آن با ماشین ارتباط برقرار می ‌کند ui گفته می ‌شود، که نرم افزار، کامپوننت های فیزیکی جز آن هستند.

رابط کاربری و تجربه کاربری مکمل یکدیگرند؛

همان طور که متوجه شدید ux و ui تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و مفهوم آن ها کاملاً مجزا است. اما یک نکته بسیار مهم این است که، جهت طراحی وب سایت و محصول تجربه کاربری و رابط کاربری مکمل هم بوده و زمانی محصول و وب سایت زیبا و بدون نقص ایجاد می ‌شود، که هر دو در کنار هم باشند.

بیشتر بدانید : آموزش نصب تگ منیجر روی سایت

 

به صراحت می ‌توان گفت که طراحی ui مورد قبول و خوشایند، نمی تواند ایرادات تجربه کاربری ‏ux را برطرف کند. همچنین اگر ui نواقص زیادی داشته باشد, تجربه کاربری ux قادر به مورد قبول شدن ui آن نیست. پس به این نتیجه می ‌رسیم که دو طرح ux  و ui باید به طور کامل در راستای احتیاجات کاربر اجرا شده تا یک طرح خوشایند، بی ‌نقص، بدون باگ، کاربرپسند و کامل را ایجاد کنند. در پایان می توان تفاوت ui و ux را اینگونه دانست که همه محصول ux بوده و هر قسمت از آن ui محسوب  می شود.

آشنایی با تفاوت های ui و ux با مثال

به طور مثال کاربر قصد خرید تلفن همراه داشته و به بازار مراجعه می‌ کند. در اولین مرحله، بعد از بررسی تلفن‌ های متفاوت به یکی از مغازه‌ ها وارد شده و با توجه به میزان بودجه خود که جهت خرید تلفن در نظر گرفته، از فروشنده تقاضای تلفن همراه که دارای حافظه قوی، دوربین با کیفیت، سرعت پردازنده خوب و … است، می کند.

با توجه به معیارهای خریدار فروشنده چند گوشی در مقابل ان قرار می ‌دهد. ممکن است ۳ یا ۴ مورد از مدل گوشی مد نظر خریدار در برند های گوناگون در مغازه وجود داشته باشد، که کاربر یکی از آن ها را انتخاب می‌ کند. چرا؟ زیرا دارای صفات بصری و زیبا پسندانه مد نظر کاربر است. به طور مثال دارای دوربین با کیفیت، صفحه لمسی متوسط، رنگ سفید و سایر موارد مورد توجه خریدار است. این صفات بصری که موجب جلب توجه کاربر به یکی از برند های گوشی شده در واقع همان زیبایی ظاهری تلفن بوده که به ui یا رابط کاربری تشبیه می ‌شود.

 وظایف طراحان ux و ui

با توجه به اینکه رابط کاربری و تجربه کاربری با وجود مکمل یکدیگر بودند، تفاوت‌ های زیادی با یکدیگر دارند، در این میان طراحان آن ها نیز مسئولیت‌ های منحصر به فرد خود را داشته که برای دریافت بهترین نتیجه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند. اکنون امکان دارد این سوال برای شما پیش بیاید که این طراحان چه مسئولیت ‌هایی بر عهده داشته و وظایف آن ها چگونه است؟ که در ادامه در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری ذکر شده:

وظایف طراح تجربه کاربری 

به صورت کلی فردی که در زمینه ux فعالیت دارد، به پروسه طراحی، آنالیز و منطق را می افزاید و در تلاش است که مسیر و ساختارهای منطقی جهت استفاده کاربر ایجاد کند. جهت کسب بهترین تجربه ی کاربر از یک محصول، طراحان ux در تلاشند که نیاز کاربر را به طور دقیق شناسایی کرده و بهترین پاسخ برای مشکل بیابند.

مهم نیست که هدف اصلی یک وسیله فیزیکی، سایت یا نرم ‌افزار باشد، در واقع مورد مهم این است که رضایت مخاطب به دست بیاید. در واقع در پی موفقیت طراح یو ایکس در فعالیت، بهترین تجربه برای کاربر خلق می‌ شود. مهم ترین وظایف طراح تجربه کاربری در ادامه بیان شده است:

 1. آنالیز داده
 2. تدوین استراتژی
 3. معماری اطلاعات
 4. تحقیقات کاربر
 5. آزمایش نمونه اولیه

وظایف طراح رابط کاربری

شکل ظاهری محصول برای طراح رابط کاربری یا یو آی بسیار مهم است. به جرات می ‌توان گفت اولین چیزی که کاربر از سایت یا محصول مشاهده می ‌کند، شکل ظاهری آن است و هنگامی به آن جذب شده که دارای طراحی قابل توجه باشد. پس طراح ui موظف است به وسیله استاندارد های موجود و اصول قالب ‌بندی شکل، اندازه و رنگ را طراحی کند.

به طور مثال برای راه‌ اندازی سایت طراح ui با دانش خود، شکل ظاهری سایت را با انتخاب عکس، رنگ، تایپوگرافی، گرافیک و المان‌ های بصری دیگر طراحی می ‌کند. با این فعالیت برند محصول، سایت یا کسب و کار مد نظر به بهترین نحو ممکن معرفی شده و از لحاظ بصری مورد قبول واقع می ‌شود. لازم به ذکر است که طراح ui درباره مدت زمان بارگذاری، محدودیت‌ های کد نویسی و توسعه اطلاعات کافی را دارد. در ادامه مطالب به طور مختصر وظایف رابطه کاربری ui ذکر شده است:

 1. نمونه سازی اولیه
 2. تحقیقات طراحی
 3. طراحی تعاملی
 4. طراحی بصری
 5. ایجاد سیستم های طراحی
 6. طراحی گرافیکی و برندینگ
 7. طراحی واکنش گرا

بیشتر بدانید : بازاریابی چیست ؟

همچنین این نکته نیز باید گفته شود که امروزه طراحان زیادی در زمینه ui و ux تخصص داشته و برای ایجاد وب سایت هر دو وظیفه را به عهده می ‌گیرند. اما هزینه کاری آن ها به طور معمول از طراحانی که تنها یک تخصص را انجام می‌ دهند بیشتر است.

نتیجه گیری

ui و ux دو کلمه در طراحی هستند که تعریف ‌های کاملاً متفاوتی دارند، اما مکمل یکدیگرند. در واقع آن ها ارتباط بسیار نزدیکی داشته و مهم ‌ترین هدف آن ها جذب کاربر به محصول و دادن اطلاعات مد نظر به آن ها است. بنابراین برای راه اندازی سایت، ارائه محصول و کسب و کار باید از طراحان یو آی و یو ایکس کمک گرفت تا کاربر بیشتری جذب کرد. 

 

تیم مدرسین دونات مارکتینگ تمام تلاش خود را می کند تا آموزش های در حوزه دیجیتال مارکتینگ ، سئو ، اینستاگرام یوتوب به شما کاربران محترم ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *